Tā ir ļoti jauna iestāde, dibināta tikai 2010. gadā un man ir tas gods pavadīt te 4 mēnešus. Faktiski Austrumsomijas universitāte veidojās apvienojoties 3 mazākām universitātēm Kuopio, Joensuu un Savolinna pilsētās un tagad ir viena no 6 vai 7 lielākām universitātēm Somijā.
Studēt Somijā ir interesanti. Kursi nenotiek visa semestra garumā, bet ierobežotu laiku, kādus 1,5-2 mēnešus. Citi tikai dažas dienas, ja ir vieslektors no citas valsts. Man būs tāds kurss - „International forest policy”. Tas viss nozīmē, ka var būt nedēļas, kad katru dienu pa 3-4 lekcijas/praktiskie darbi, un var būt tukšumi. Aptuveni 2 nedēļas pēc kursa beigšanas ir 1 eksāmens, vēl pēc kādām 2 nedēļām otrais. Var iet uz jebkuru, vai arī pārrakstīt 2. dienā.
Pastāv WebOodi sistēma (kā LUIS Latvijas augstskolās), kur elektroniski reģistrēties kursiem, eksāmeniem, var redzēt visu kursu katalogu un savu eksāmenu atzīmes. Un ir Moodle sistēma (pat nosaukums kā mums!), kur ir neklātienes kursi un visādi studiju materiāli.
 |
Markku Ropo rāda, kā alnis apgrauž priedītes |
Bakalaura/maģistratūras studijās ir noteikti obligātie kursi, bet ir liels izvēles kursu īpatsvars. Pie tam izvēlēties var pilnīgi jebko, ko universitāte piedāvā – arī no citas fakultātes kaut ko pilnīgi nesaistītu. Un vēl var nākt uz lekcijām kā brīvklausītājs, t.i. būt klāt, bet nepildīt mājasdarbus, nerakstīt eksāmenu un kredītpunktus nesaņemt. Es tādā veidā ņemu vienu sarežģītu kursu „Forest resourse assessment, management and planning”, jo tas ļoti daudz pārklājas ar citiem kursiem, kuros plānoju iegūt kredītpunktus. Jā, pateicoties tik brīvai apmeklēšanas sistēmai, bieži gadās, ka divas lekcijas notiek vienlaicīgi un ir jāizvēlas, uz kuru iet. Bet visu var sarunāt ar pasniedzējiem, ļoti draudzīgi. Bioloģi vispār traki līdzīgi mūsējiem. Mežzinātņu fakultātes koordinators Markku Ropo (skat. bildi) pat pēc izskata man liekas līdzīgs mūsu profesoram Guntim Brūmelim. :) Pasniedzēji arī lieto e-pastus un elektroniski atbild.
Sarunāt tiešām var jebko. Man, piemēram, pēc kāda laika būs kurss „Advanced Geographical Information Systems”, ļoti līdzīgs tam, kas šajā semestrī man paredzēts Latvijā. Bet ir divas problēmas: pirmā – šeit tiek izmantota programma ArcGIS, kuru es pat redzējusi nebiju, jo Latvijā lietojam bezmaksas programmu QuantumGIS, un otrā – par kursu dod par vienu kredītpunktu mazāk nekā man nepieciešams. „Advanced” GIS nozīmē, ka kurss ir „advancētāks”, t.i. nepieciešamas priekšzināšanas darbā ar programmu. Iepriekšējais viņiem bija GIS pamatkurss. Tātad risinājums manām problēmām ir: es reģistrējos Moodle vidē GIS pamatkursam, patstāvīgi apgūstu lekciju materiālus (tādā veidā būšu tajā pašā zināšanu līmenī kā vietējie studenti) un izpildu praktiskos uzdevumus, par ko dabūšu papildus 1 kredītpunktu „advancētajam” kursam. Superīgi, vai ne? :)
Pat neklātienes kursiem. Jā, man pašai tagad būs viens reāls WEB-kurss! Ekotoksikoloģija. Nevienas klātienes tikšanās ar skolotāju. Un nebūtu nemaz iespējams, jo to organizē Kuopio pilsētas filiāle. Viss sākās ar to, ka katram studentam jāuzraksta pus-lapas garumā pārskats par kādu ekotoksikoloģisko problēmu un jāieliek Moodle vides forumā. Citi studenti to lasa un vajag komentēt. Tāda neklātienes diskusija. Tad ir pieejamas vairāku lekciju prezentācijas, mazie teksti pa vidu. Kādā brīdī jāraksta eseja. Visu laiku var jebkādas neskaidrības atrisināt forumā. Ir pat dažu lekciju audio ieraksti! Kā notiek eksāmens es gan neatceros. Nu baigi kruti, vai ne?
 |
Bosco, Vasiliki, Annie un Francesca. Fonā Carelia un Aurora. |
Universitāte sastāv no vairākām vienā vietā izvietotām nelielām ēkām ar superīgiem nosaukumiem – Aurora, Borealis („Aurora borealis” nozīmē „ziemeļblāzma”), Carelia, Natura, Futura, Educa utt. Kādas padsmit ēkas. Un lekcijas, protams, notiek dažādās ēkās. Lekcijas normāli ilgst 1,5 stundas, 30 min pārtraukums, tāpat kā LU. Agrākā lekcija ir 8:15, vēlākā beidzas 17:45.
Interesants priekšmets ir „Introduction to forest protection in Finland”, kur runā par meža aizsardzību pret kaitēkļiem – kukaiņiem un sēnēm (tātad nekā kopīga ar kursu „Augu aizsardzība” Latvijā). Bija 1 dienas ekskursija uz mežu, lekcijas un būs 2 praktiskie darbiņi, t.i. sugu demonstrācijas. Jāmācās sugu latīniskie nosaukumi. :) Ir laboratorija, kurā jebkurā laikā var nākt un skatīties paraugus binokulārā mikroskopā vai kā savādāk. Es uzreiz sajūtos kā mājās. ;-) Kolkas atmiņas uzpeldēja. Pat aprakstītas sugu eksāmens kaut kādā ziņā līdzinās Kolkas slavenajiem hop-testiem. Nu redzēsim.
Datorklases ir foršas (monitori MILZĪGI!!!) un tās visu laiku stāv vaļā, var iet, kad gribās. Tā ir labāka alternatīva daudzajiem bibliotēkas datoriem, jo tur gandrīz vienmēr tik un tā viss aizņemts. Bibliotēka liela un smuka, bet lietot to vēl īsti nemāku. Zinu tikai, ka grāmatas var pašam pasūtīt un paņemt, nav bibliotekāre jātraucē. Vispār ļoti augsts uzticības līmenis Somijā. Katrā universitātes ēkā ir garderobe, bet to neviens nepieskata. Jo neviens jau neko svešu neaiztiks. Bet, ja gribās ko svarīgu vai neērti līdzi velkamu uzglabāt, Carelia ēkā ir aizslēdzāmie skapīši, pā tā bagāžai stacijās.
Ēdnīcas ir vairākās ēkās, bet par to cita reizē.
PS: Ja jums vēl kādi jautājumi, rakstiet!