Kādas 5 stundas mēs ar Markusu esam pavadījuši Tamperes centrā. Pilsētas novietojums pie upes Tammerkoski un starp diviem lieliem ezeriem deva iespēju tai attīstīties kā industriālai pilsētai ar daudzām fabrikām. Atšķirība starp ezeru augstuma v.j.l ir 18 metri, līdz ar to upīte ir traki ātra. Tas izmantots HES būvniecībai, kas joprojām darbojas un nodrošina elektrību visai pilsētai un rūpnīcām. Liela daļa no rūpnīcām vairs nedarbojas, bet iekšā ierīkoti muzeji un restorāni. Daļa joprojām aktīvi ražo, kā piemēram papīra rūpnīca pašā pilsētas centrā. Izskatās tiešām jocīgi. :) Ezeri arī spēlē nozīmīgu lomu, vismaz tas, kurš atrodas uz ziemeļiem stiepjas ziemeļu virzienā ļoti tālu – ar laivu var pussomiju pa to nobraukt!
Vispār pilsētā, vismaz centrā ir pamaz mašīnu, visi brauc vai nu ar riteņiem, vai ar autobusiem. Nesalīdzināt ar Rīgu. Neizskatās, ka sastrēgumi Tamperē būtu tik parasta lieta kā pie mums.
Tampere ir iesaistīta arī vēsturiskos, politiskos notikumos, te notikušas svarīgas un asiņainas cīņas, „baltie” pret komunistiem utt. Te arī sākusies demokrātijas ieviešana, attīstījās feminisma kustība. Rūpnīcas vajadzībām pirmo reiz tika pielietots elektriskais apgaismojums, kas tālāk izplatījās pa visu Somiju.
Divlīmeņu pilsēta... |
Pilsētā ir ļoti attīstīta Esperanto-kustība. Gājām netālu no Esperanto kluba, bet izvēlējāmies neiet iekšā, jo tur nav ko redzēt, tikai bibliotēka viņiem liela. Tāpēc arī pilsētas bibliotēkā var atrast grāmatas Esperanto valodā.
Norkalnos jau arī tāds divlīmeņu variants, man patīk, riktīgi inčīgi:) Ka pirmais stāvs, ejot no otras puses, nav nemaz pirmais:D
ReplyDeleteJā, Norkalni ir forša vieta...
Delete